Edgars Štelmahers: „Uzmanības centrā jābūt sporta internātu sistēmai, nevis Murjāņu rekonstrukcijai”

Latvijas Komandu sporta spēļu asociāciju (LKSSA), līdzīgi kā visu sporta sabiedrību, ir satraukuši notikumi, kas pēdējo nedēļu laikā virmo ap Murjāņu sporta ģimnāzijas (MSĢ) plānoto rekonstrukciju. „Uzskatām, ka ir ļoti svarīgi strīdos par naudas plūsmu nepazaudēt lietas būtību. Proti, padziļinātās sporta izglītības sistēmas sakārtošanu, atbilstoši Latvijas iespējām un vajadzībām”, uzsver biedrības LKSSA prezidents Edgars Štelmahers.

Sporta internātu princips, kad jaunieši vienviet apgūst gan vispārējo izglītību, gan padziļinātās ievirzes sporta izglītību, pasaulē tiek īstenots aizvien vairāk un prakse pierādījusi šādas sistēmas lietderību. Vienlaikus jāatzīst, ka pirms piecdesmit gadiem izveidotā sistēma, kurā Murjāņu Sporta ģimnāzija būtībā ir vienīgais sporta internāts Latvijā – vairs neatbilst Latvijas sporta interesēm un reālajām vajadzībām. MSĢ paspārnē ir tikai septiņi olimpiskie (t.sk. divi komandu sporta spēļu – handbols un volejbols) un daži neolimpiskie sporta veidi, kuros starptautiskajā arēnā sasniegti ļoti atšķirīgi rezultāti.

LKSSA iestājas par stabilas sporta padziļinātās izglītības (jeb t.s. sporta internātu) sistēmas izveidi Latvijā, racionāli apvienojot valsts, sporta veidu federāciju un pašvaldību iespējas (t.sk. finansējumu, infrastruktūru, sporta medicīnas nodrošinājumu, kadrus) un paplašinot aptverto sporta veidu klāstu. Mūsuprāt, pareizs solis sistēmas sakārtošanas virzienā ir īpašas darba grupas izveide Izglītības un zinātnes ministrijā šī jautājuma risināšanai, kuras sastāvā iekļauti arī LKSSA pārstāvji.

Iekams nav panākta konceptuāla vienošanās par sporta internātu sistēmas izveidi un attīstību, uzskatām, ka jebkāda lēmumu pieņemšana par MSĢ attīstībai plānotā finansējuma pārdali vai funkciju reformu nav lietderīga.

Biedrība „Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija” apvieno 11 Latvijā oficiāli atzītās komandu sporta spēļu federācijas, tās biedri ir Latvijas Basketbola savienība, Latvijas Futbola federācija, Latvijas Handbola federācija, Latvijas Hokeja federācija, Latvijas Volejbola federācija, Latvijas Florbola savienība, Latvijas Lakrosa federācija, Latvijas Kērlinga asociācija, Latvijas Regbija federācija, Latvijas Beisbola federācija un Latvijas Frisbija federācija. Tādējādi LKSSA apvieno vairāk nekā 29 000 licencēto spēlētāju, vēl lielāks ir šajos sporta veidos iesaistīto bērnu un jauniešu, kā arī brīvajā laikā sportojošo skaits.

Indriķis Putniņš
25.04.2014