Saistībā ar rezultātu ietekmēšanu, LKSSA biedri lūdz Tieslietu ministriju un Saeimu grozīt Krimināllikumu

Biedrības „Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija” (LKSSA) valde š.g. 27.oktobra sēdē izskatīja jautājumu par manipulācijām ar sporta spēļu rezultātiem un spēļu gaitu. Beidzamajā laikā šāda veida problēmas arvien biežāk nonāk starptautiskās sporta sabiedrības redzeslokā. Ar šādām prettiesiskām darbībām, kas ir pretrunā ar godīgas spēles principiem, saskaras arvien vairāk komandu sporta spēļu federācijas gan starptautiskā, gan arī nacionālā līmeņa sacensībās.

 

LKSSA valde vienprātīgi ir nonākusi pie secinājuma, ka, lai uzlabotu esošo situāciju, steidzami nepieciešamas kardinālas izmaiņas likumdošanā, jo līdz šim sporta organizāciju mēģinājumi panākt manipulācijās iesaistīto personu saukšanu pie kriminālatbildības, vairumā gadījumu ir beigušies nesekmīgi. Kamēr kriminālajā likumdošanā nebūs skaidri novilktas sarkanās līnijas, paredzot konkrētu atbildību par konkrētām darbībām, manipulāciju bizness sportā turpinās zelt, degradējot sportisko sacensību garu un izpratni par sportu. LKSSA biedri savu organizāciju ietvaros pieņems visus mērus, lai savās sporta federācijās nesaudzīgi vērstos pret negodīgiem spēlētājiem, negodīgiem treneriem un citām ar sportu saistītām personām, taču manipulāciju shēmas aptver daudz plašāku iesaistīto personu loku, kuru darbību federācijas nespēj ietekmēt. Līdz ar to LKSSA lūdz šajā cīņā savas kompetences ietvaros iesaistīties visām tām Valsts institūcijām, kuru pienākums ir stāvēt likumības sardzē.

 

Pēc biedrības „Latvijas Futbola federācija” iniciatīvas Latvijas Krimināllietu advokātu biedrība jau ir sagatavojusi un nosūtījusi Tieslietu ministrijai iespējamo Krimināllikuma papildinājumu projektu. Alternatīvu projektu izmaiņām kriminālajā likumdošanā, lai paredzētu kriminālatbildību par manipulācijām ar sporta rezultātiem un spēļu gaitu, ir iesniegusi arī Iekšlietu ministrija. Pēc mūsu rīcībā esošās informācijas konceptuāli nepieciešamību attiecīgi papildināt Krimināllikumu ir atbalstījusi Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija.

 

Tikai nekavējoši un būtiski soļi likumdošanā var apturēt tālāku sporta sacensību norises degradāciju. Tamdēļ LKSSA, kas apvieno 11 Latvijā oficiāli atzītās komandu sporta spēļu federācijas (Latvijas Basketbola savienība, Latvijas Futbola federācija, Latvijas Handbola federācija, Latvijas Hokeja federācija, Latvijas Volejbola federācija, Latvijas Florbola savienība, Latvijas Lakrosa federācija, Latvijas Kērlinga asociācija, Latvijas Regbija federācija, Latvijas Beisbola federācija un Latvijas Frisbija federācija) lūdz Tieslietu ministriju atbalstīt iesniegtos priekšlikumus Krimināllikuma papildināšanai ar jaunu pantu, kas paredzētu kriminālatbildību par sporta spēļu rezultātu un spēles gaitas ietekmēšanu. Lūdzam jūsu atbalstu pēc iespējas ātrāk, lai nepieciešamības gadījumā likumprojektu vēl būtu iespējams uzlabot un nodot izskatīšanai Saeimai.

Patiesā cieņā -

 

Edgars Štelmahers, biedrības „Latvijas Komandu sporta spēļu asociācija” prezidents

Jānis Mežeckis, biedrības „Latvijas Futbola federācija” ģenerālsekretārs

Valdis Voins, biedrības „Latvijas Basketbola savienība” prezidents

Atis Sausnītis, biedrības „Latvijas Volejbola federācija” prezidents

Kirovs Lipmans, biedrības „Latvijas Hokeja federācija” prezidents

Mārtiņš Bičevskis, biedrības „Latvijas Handbola federācija” prezidents

Ilvis Pētersons, biedrības „Latvijas Florbola savienība” prezidents

Jānis Stērninieks, biedrības „Latvijas Lakrosa federācija” prezidents

Aleksandrs Zuments, biedrības „Latvijas Regbija federācija” prezidents

Uldis Mucinieks, biedrības „Latvijas Kērlinga asociācija” prezidents

Andis Ansons, biedrības „Latvijas Beisbola federācija” valdes loceklis

Mārtiņš Taurenis, biedrības „Latvijas Frisbija federācija” prezidents

Indriķis Putniņš
13.11.2014